ÖĞRENCİ İŞLERİ
KABUL
Başvuru Koşulları
Uluslararası öğrenciler Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına ilgili yükseköğretim kurumu tarafından belirlenen ve Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanan koşulları karşılamaları koşuluyla kabul edilmektedir.
Lisans Başvuruları
Erciyes Üniversitesinde lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerden aşağıdaki belgeler istenebilir.
 • Lise Diploması ve çevirisi (Türkçe veya İngilizce)
 • Onaylı Transkript ve çevirisi (İngilizce veya Türkçe)
 • Dil Yeterlik Belgesi
 • Uluslararası Geçerliği olan Üniversite Giriş Sınav Sonucu ( Geçerli sınavları öğrenmek için lütfen ilgili üniversitenin kayıt bürosu ile iletişime geçiniz. Uluslararası geçerliği olan sınavlardan yeterli puan alamamış öğrenciler üniversitenin uluslararası öğrenciler için olan kendi sınavına girebilir.)
 • Finansal Teminat Mektubu
 • Kayıt Ücreti
 • Geçerli pasaport fotokopisi
Kayıt için gerekli bütün belgeler  Akademik Takvimde ilan edilen son kayıt tarihinden önce teslim edilmelidir.
Yüksek Lisans Başvuruları
Erciyes Üniversitesinde yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerden aşağıdaki belgeler istenebilir.
 • Lisans veya Yüksek Lisans Diploması ve çevirisi (Türkçe veya İngilizce)
 • Onaylı Transkript ve çevirisi (İngilizce veya Türkçe)
 • Güncellenmiş Özgeçmiş Belgesi
 • Niyet Mektubu
 • Tavsiye Mektupları
 • Dil Yeterlik Belgesi
 •  (Yüksek Lisans Giriş Sınavı Sonucu (Türkiye’deki karşılığı:ALES) (Geçerliği olan sınavlar için lütfen kayıt bürosuyla irtibata geçiniz.)
 • Yazılı sınavlar ve/veya mülakatlar
 • Finansal Teminat Mektubu
 • Kayıt Ücreti
 • Geçerli pasaport fotokopisi
Kayıt için gerekli bütün belgeler Akademik Takvimde ilan edilen son kayıt tarihinden önce teslim edilmelidir.

 

DİL

Türkiye’deki birçok yükseköğretim kurumunda eğitim dili Türkçe ve/veya İngilizce’dir. Eğitim dilinin Almanca veya Fransızca olduğu birkaç yükseköğretim kurumu da vardır. Bu arada, eğitim dili Türkçe olan birçok üniversite bazı dersleri İngilizce olarak yürütmektedir.  Eğer eğitim dili Türkçe olan bir programa kayıt yaptırdıysanız, Türkçe öğrenmeniz gerekmektedir.
Türkiye, İngilizce eğitim alıp dünyada en fazla konuşulan dillerden biri olan Türkçe öğrenmek isteyen uluslararası öğrenciler için ideal bir yerdir.  Eğer Türkçe öğrenme niyetiniz var ise ERSEM’e (Erciyes Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi)  başvurabilirsiniz.

BARINMA

Yabancı  öğrenciler , özel yurtlarda veya kiralık evlerde kalabilirler.Tüm ücretler, Türk Lirası ile sabittir. Milliyetlerine bakılmaksızın, tüm yabancı öğrenciler, Türk öğrencilerle aynı ücreti ödeyebilirler. Ayrıca, Kayseri’deki çoğu yurt, kız yurdu ve erkek yurdu olarak ikiye ayrılır. Öğrencilerin, Türk Lirası’na kolayca dönüştürülebilecek yeterli nakit para getirmeleri iyi olur.Ücretler kabaca aylık 500-1000 TL arasında değişmektedir. Kredi kartları kabul edilmeyebilir.
Türkiye'de devlet yurtlarında barınma ile ilgili tüm işlemler Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yapılmaktadır. Detaylı bilgi için www.kyk.gov.tr web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SAĞLIK

Türkiye’de öğrenim gören tüm uluslararası öğrenciler ‘‘genel sağlık sigortası’’ndan yararlanabilmektedir. Genel sağlık sigortasından yararlanmanız durumunda, tüm devlet hastanelerinden ücretsiz olarak özel hastanelerden de az bir katkı payı ödeyerek faydalanabilirsiniz. Türkiye’de genel sağlık sigortasından yararlanma konusunda bilgi almak için ERYOK’ü ziyaret edebilirsiniz. Ardından, gerekli evraklarla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu'na gidip başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuzu tamamladığınızda genel sağlık sigortası ücretini Sosyal Güvenlik Kurumu'na kayıt yaptırdıktan sonra bir ay içerisinde aylık olarak ödeyebilirsiniz.
Üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra üç ay içerisinde genel sağlık sigortası için başvuru yapmamanız halinde, devletin sağladığı genel sağlık sigortası imkânlarından faydalanamazsınız. Ancak uluslararası sağlık sigortanız varsa bu sigortayı kullanabilir veya özel sağlık sigortalarından yararlanabilirsiniz. Bazı üniversiteler kendi uluslararası öğrencileri için özel sağlık sigortası hizmeti sunmaktadır. 
Türkiye düşük ücretler karşılığında kaliteli sağlık hizmetleri sunması ile bilinmektedir. Bu yüzden,  komşu ülkelerin yanı sıra batıdaki gelişmiş ülkelerden de birçok hasta diş tedavisi, göz muayenesi ve ameliyat olmak vb. için Türkiye’ye gelmeyi tercih etmektedir.
Türkiye’de sağlık sigortasından faydalanana kadar, herhangi bir problem yaşamamak için gelmeden önce diş doktorunuzu ziyaret etmeniz, yanınıza yedek kontak lensleriniz ile gözlüklerinizi almanız ve bir ilkyardım çantası bulundurmanız önerilir. 
 
 
Adres : ERÜ ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ Erciyes Üniversitesi Melkgazi / Kayseri
Telefon : +90 352 437 93 18 / +90 352 207 66 66 - 11635
Faks : +90 352 437 93 18
E-Posta : erisco@erciyes.edu.tr
Erciyes Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı / Web Grubu
1